Haberler
Skip Navigation LinksANA SAYFA HABERLER Haberler
08.04.2019 ADANA SANAYİ ODASI’NDA “ABD ÜLKE GÜNÜ”

ADANA SANAYİ ODASI’NDA “ABD ÜLKE GÜNÜ”

 

Adana Sanayi Odası, TABA Çukurova Şubesi ve ABD Adana Konsolosluğu işbirliğinde düzenlenen “ABD Ülke Gün” toplantısı gerçekleştirildi.

Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Engin Oba’nın moderatörlüğünde ADASO Salonu’nda yapılan ABD Ülke Günü Toplantısı’nın açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç,  iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ve iş birliklerinin daha da geliştirilmesini amaçladıkları toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Türkiye ve Adana ile ABD arasındaki ticaret hacminin istenilen ve arzulanan seviyelerde olmadığını, uzun yıllara dayanan stratejik işbirliğine rağmen ekonomik alanda yeterli seviyede başarı sağlanamadığını belirten Kıvanç,  ABD ile Türkiye arasındaki işbirliği ve yatırım imkanlarının geliştirilmesinin her iki ülke için de önemli olduğu inancındayım. Adana Sanayi Odası olarak bu tür platformlarda bir araya gelerek ülkelerimiz arasındaki ticaretin artırılması ve dostluğun gelişmesine katkı sağlamak için yoğun gayret gösteriyoruz. Ekonomik alanda da çok daha memnuniyet verici rakamlara ulaşmayı arzu ediyoruz” dedi.

Adana’nın da için de yer aldığı Çukurova bölgesi sahip olduğu güç ve birikimle ülkemizin ikinci büyük yatırım ve üretim merkezine dönüşebilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Kıvanç, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz haftalarda lansmanını gerçekleştirdiğimiz Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi, makro anlamda bölgeye önemli katkı sağlayacak projelerden biridir. Verimli toprakları, köklü sanayi geçmişi, güçlü modern altyapısı, eşsiz coğrafi konumu, yüksek yaşam kalitesiyle yerli ve yabancı yatırımcılara büyük avantaj sunmaktadır.

İlimiz ile ABD arasındaki ticaret hacmine bakıldığında yıllara göre küçük ölçüde artışlar olduğunu gözlemliyoruz ancak yeterli bulmuyoruz.2016 yılında 80 milyon dolar, 2017 yılında 90 milyon dolar, 2018’de ise 94 milyon dolar ihracat ile Adana’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında, ABD 5.ülke konumundadır. Bu rakamların çok daha yukarılara çıkarılması beklenti ve arzumuzu ifade ederek, yeni ABD’li yatırımcıları ilimizde görmek istiyoruz.”

SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ABD ile son dönemde ekonomik, siyasi ve askeri alanda karşı karşıya kalınan sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini beklediklerini belirterek,  ABD pazarında Türk demir çelik ürünlerine yönelik antidamping uygulamasıyla başlayan gerilim, Türkiye’nin ABD pamuğuna yönelik ek vergi kararıyla devam ettiğini ifade etti.

Sorunların halen tam olarak çözülmediğini, her iki ülke ekonomik anlamda bundan çok daha büyük işler yapabilecek potansiyele sahip bulunduğunu belirten Kıvanç,  “Tüm olumsuzluklara rağmen iş dünyasının temsilcisi olarak Türk-Amerikan iş dünyası arasında sorun bulunmadığını ve yaşanmadığını net bir ifadeyle belirtmek isterim” görüşünü dile getirdi. Kıvanç,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye’li mülteciler, FETÖ, PYD terör örgütleri, S 400, Ortadoğu Barış süreci, Suudi Arabistan, İran, Irak, İsrail gibi birçok önemli konuda çözmemiz gereken sorunlar bulunmakta. Aklı selim hareket edilmesi durumunda, tüm bu sorunların üstesinden rahatlıkla gelebiliriz. İki ülke arasında daha sağduyulu politikalar izlenmesini, ülkemizin terör örgütlerine yönelik mücadelesinde daha hassas davranılmasını arzu ediyoruz.

Ülke ve millet olarak Güneyimizde, güvenliğimizi, birlikteliğimizi tehdit eden oluşumlara asla izin vermeyeceğimizi, ABD’li dostlarımızın bizden çok daha iyi bildiğini düşünüyorum. Geçmişimiz Ortak çıkarlarımız Dünya’nın en hassas coğrafyalarından bu bölgede tüm bu konularda birlikte, işbirliği içinde hareket etmemizi gerektiriyor. 

Türkiye’nin Suriye’li mülteciler konunda bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar tüm Dünya Ülkeleri tarafından büyük takdir görmektedir.Ancak Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı ekonomik durum göz önüne alındığında bu sürdürülebilir değildir.

Tüm Dünya Ülkeleri ABD ile birlikte üzerine düşen katkıyı sağlamalıdır. Ekonomik anlamda belirli sıkıntılarla karşı karşıya bulunan Türk ekonomisinin mevcut haliyle Suriye’lilere tek başına istihdam yaratma imkanı bulunmamaktadır. Bu anlamda Suriye’li mülteciler tarafından üretilen ürünlerin Dünya’nın gelişmiş pazarlarına sıfır gümrükle girmesini sağlayacak bir imkan yaratmalıyız.

TABA Çukurova Şube Başkanı Süleyman Baş da ABD ile ilgili iş hacmini daha ileri seviyelere taşımak, bu ülkeyle iş yapmak isteyen Türk firmalarına tanıtım, piyasa araştırması, planlama ve hukuk alanlarında yardımcı olduklarını söyledi.

ABD'nin Adana Konsolosu Alejandro Baez ise yaptığı konuşmada, Türkiye ile mevcut ekonomik ortaklığın önemine değinerek, "Özel sektör ve devlet şirketlerini kapsayan ekonomik ortaklığımız, karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyor" dedi.

Konsolosu Baez, ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2018'de 20 milyar dolara ulaştığını vurguladı. ABD'li bin 800'den fazla firmanın Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ifade eden Baez, şunları söyledi:

"Sadece Adana'da ABD-Türkiye ikili ticaret hacmi 2017'de 100 milyon dolar seviyesine ulaştı. ABD, güçlü Türkiye ekonomisini destekliyor. İki ülkeden ticaret heyetlerinin karşılıklı ziyaretleri vesilesiyle gelişen ilişkiler, bunun kanıtı. Bugünkü etkinlik de bu girişimin bir parçası. Özel sektör ve devlet şirketlerini kapsayan ekonomik ortaklığımız, karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyor."

ABD Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Christine Strossman da ABD olarak büyük bir tüketici pazarına, yetkin bir teknoloji ve doğal zenginliklere sahip olduklarını belirterek, "Türkiye'de iki yıldır görev yapıyorum ve görüyorum ki bu ülkede bu avantajlardan birçoğuna ilgi duyuyor. Dolayısıyla iki ülke arasında çift yönlü fırsatlar bulunuyor" diye konuştu.

TARIM VE SANAYİ PANELİ

Konuşmaların ardından Ticaret Bakanlığı Los Angeles esti Ticaret Ataşesi Murat Gören, “ABD- Türkiye Dış Ticareti ve ABD Pazarına Giriş” konulu sunum gerçekleştirdi.

Sanayi konulu panelde, ABD Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Christine Strossman, Vize Bölümü Konsolos Yardımcısı Mari Oye, Kimtex Tekstil CEO’su Tanzer Gözek, Cotton USA Türkiye, Orta Avrupa ve Afrika Temsilcisi Marsha Powell tarafından sunumlar yapıldı.

Ticaret Paneli’ne ise Büyükelçilik Ticaret Ataşesi Shari Stout, Ticaret Uzmanı Yaprak Çakılcıoğlu, DEİK Temsilcisi Tofaş Dış İlişkiler Direktörü Güray Karacar, TEMSA Genel Müdür Yardımcısı Ural İnal ve Ulusoy Tekstil Başkanı Mehmet Ulusoy konuşmacı olarak katıldı.

            


 

24.04.2019 HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 83,1 OLDU
HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 83,1 OLDU [Ayrıntılar]
24.04.2019 İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ AYLIK %0,91 ARTTI
İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ AYLIK %0,91 ARTTI [Ayrıntılar]
23.04.2019 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI OLSUN [Ayrıntılar]
22.04.2019 TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ 63,5 OLDU
TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ 63,5 OLDU [Ayrıntılar]
22.04.2019 YURT DIŞI ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ AYLIK %3,44 ARTTI
YURT DIŞI ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ AYLIK %3,44 ARTTI [Ayrıntılar]
18.04.2019 HEZARFEN ADANA-MERSİN PROJESİ START ALDI
HEZARFEN ADANA-MERSİN PROJESİ START ALDI [Ayrıntılar]
17.04.2019 YERLİ ÜRETİMİN İTHALATA KARŞI KORUNMASI ÖNLEMLERİ ANLATILDI
YERLİ ÜRETİMİN İTHALATA KARŞI KORUNMASI ÖNLEMLERİ ANLATILDI [Ayrıntılar]
16.04.2019 SANAYİ ÜRETİMİ %5,1 AZALDI
SANAYİ ÜRETİMİ %5,1 AZALDI [Ayrıntılar]
16.04.2019 TOPLAM CİRO %13,6 ARTTI
TOPLAM CİRO %13,6 ARTTI [Ayrıntılar]
16.04.2019 PERAKENDE SATIŞ HACMİ %4,9 AZALDI
PERAKENDE SATIŞ HACMİ %4,9 AZALDI [Ayrıntılar]
15.04.2019 HEZARFEN ADANA – MERSİN PROJESİ 16 NİSAN’DA BAŞLIYOR
HEZARFEN ADANA – MERSİN PROJESİ 16 NİSAN’DA BAŞLIYOR [Ayrıntılar]
15.04.2019 İŞSİZLİK ORANI %14,7 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞTİ
İŞSİZLİK ORANI %14,7 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞTİ [Ayrıntılar]
12.04.2019 SAKARYA TSO’DAN ADANA SANAYİ ODASI’NA ZİYARET
SAKARYA TSO’DAN ADANA SANAYİ ODASI’NA ZİYARET [Ayrıntılar]
11.04.2019 BTSO İLE ADASO STRATEJİK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
BTSO İLE ADASO STRATEJİK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI [Ayrıntılar]
11.04.2019 CARİ AÇIK 718 MİLYON DOLAR OLDU
CARİ AÇIK 718 MİLYON DOLAR OLDU [Ayrıntılar]
11.04.2019 ADASO’DA AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ BULUŞMASI
ADASO’DA AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ BULUŞMASI [Ayrıntılar]
10.04.2019 BİRİM DEĞER ENDEKSİ İHRACATTA %6,3, İTHALATTA %1,2 AZALDI
BİRİM DEĞER ENDEKSİ İHRACATTA %6,3, İTHALATTA %1,2 AZALDI [Ayrıntılar]
09.04.2019 AYLIK EN YÜKSEK REEL GETİRİ AMERİKAN DOLARI’NDA
AYLIK EN YÜKSEK REEL GETİRİ AMERİKAN DOLARI’NDA [Ayrıntılar]
08.04.2019 ADANA SANAYİ ODASI’NDA “ABD ÜLKE GÜNÜ”
ADANA SANAYİ ODASI’NDA “ABD ÜLKE GÜNÜ” [Ayrıntılar]
04.04.2019 ADASO’DA "SCHENGEN VİZE" ZİRVESİ
ADASO’DA "SCHENGEN VİZE" ZİRVESİ [Ayrıntılar]
BİZİ TAKİP EDİN