ADANA EKONOMİSİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI" KONULU PANEL DÜZENLENDİ
Haber

 

 

ADANA EKONOMİSİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI" KONULU PANEL DÜZENLENDİ

 

Cumhuriyetimizin 100. Yılını Kutlama Programı kapsamında, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde, "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Adana Ekonomisinin Dünü, Bugünü, Yarını” konulu panel düzenlendi.

 

Adana Ticaret Odası (ATO) hizmet binasında, Cumhuriyetin 100. Yıl onuruna ışık gösterileri ile başlayan etkinlik, fuaye alanında müzik dinletisi ve “Adana’nın eski fotoğrafları grubu” resim sergisi ile devam etti. 

 

ATO Meclis Salonu’nda devam eden etkinlikte, “Cumhuriyetin 100. Yılında Adana Ekonomisinin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu panel gerçekleştirildi.  ATO Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Bayram, açılış konuşmasına, Cumhuriyetimiz 100 yaşında, Adana Ticaret Odası’nın ise 130 yaşında olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimizle birlikte hızla tüccarın yanında yer alan ve günümüze geldiğimizde 35 bin üyeye hizmet veren Odamız Türkiye’nin en eski Odaları arasında yer almaktadır” bilgisini paylaşarak başladı. Bayram, “İkinci 100 yıla merhaba derken üzerimize düşen misyonun farkındayız ve Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyetin çok daha ileriye yürümesi için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

 

Bayram, açılış konuşmasını, “Müreffeh bir Türkiye’yi bizden sonraki evlatlarımıza miras bırakmak adına yarınlara daha güzel bakabilmek adına küresel bir ülke olmak adına çalışmalarımızdan geri durmayacağız” sözleriyle tamamladı.

 

Açılış konuşması yapan Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Adana'nın Türkiye'deki ilk sanayileşen şehirlerden birisi olduğuna dikkati çekti. Adana'nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Köşger, "Şu bir realite coğrafya değişmiyor, toprak burası ve arz aynı, iklim aynı, deniz burada duruyor Toroslar orada duruyor, Çukurova burada duruyor. Sanayi ve tecrübesi burada duruyor. Bu işi gerçekleştiren insanlar ve onların kuşakları burada duruyor. Bu tecrübe burada duruyor. Belki biraz tozlanmıştır ve küllenmiştir. Hep beraber üfleyeceğiz bu tozu” dedi.

 

Vali Köşger, konuşmasını, “Adana'yı hep beraber inşallah bugünlerde olması gereken noktaya birlikte taşıyacağız. Ben bu anlamda çok güzel bir potansiyeli görüyorum. Bu konuda da çok ümitliyim” temennisiyle sonlandırdı.

 

Açılış konuşmaları ve Adana’yı anlatan film gösteriminin ardından Prof. Dr. Azmi Yalçın’ın moderatörlüğündeki panelin birinci bölümüne geçildi.  Bu bölümde, Araştırmacı Tarihçi Cezmi Yurtsever, Araştırmacı Yazar Sedat Memili ile Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanı Ahmet Karataş, Adana ekonomisinin tarihsel sürecini anlattılar.

 

Panelin, “Adana ekonomisinin dünü, bugünü ve yarını” konulu ikinci bölümünde ise, ATO Başkanı Yücel Bayram, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü, Adana ekonomisine ilişkin tespitlerini paylaştılar. 

 

ADASO BAŞKANI ZEKİ KIVANÇ

 

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Adana Ekonomisinin Dünü Bugünü Yarını’ konulu panelde konuşan Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, “Adana Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak en önemli illerin başında yer alacaktır. İnşallah Türkiye’nin Marmara bölgesine alternatif ikinci büyük üretim merkezi olacaktır” dedi.

Konuşmasında kent sanayisinin genel çerçevesini çizen ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’nın otomotivden elektronik karta, makineden mobilyaya, gemiden, tekstile, yemeklik yağdan, kimya ürünlerine kadar yüzlerce farklı alandaki üretimiyle dünya pazarlarında yer aldığını, 168 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. 2022 yılında 3 milyar dolarlık ihracat ve 8 milyar dolarlık dış ticaret rakamına ulaşan Adana’nın son yıllarda Türkiye ortalamasının üstünde ihracat yaptığının altını çizen Kıvanç,  “Hinterlantında  bulundurduğu çevre illerle birlikte 8 milyona yakın bir nüfus ile bölgesinde bir çekim merkezi konumunda olan Adana, Türkiye’nin ikinci büyük yatırım ve üretim merkezi olma hedefine emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.
ADASO Başkanı 2023 yılsonu itibariyle depremin de etkisiyle ‘ufak’ bir gerileme beklense de Adana’nın yıllar boyunca ihracat artışının devam ettiğini, özellikle yeni yatırımlara paralel olarak önümüzdeki 5 yıllık dönemde bu rakamın çok daha fazla artacağını bildirdi.  

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından yapılan bir çalışmada Adana’nın, Türkiye’de gelişim potansiyeli yüksek 2 ilden biri olarak gösterildiğine dikkat çeken Kıvanç, şöyle devam etti: “Bu, ilin gelecekteki konumu açısından önemli bir mesaj niteliğindedir. Makro politik risklere ve küresel çaptaki belirsizliklere rağmen bölgemiz, çok yönlü üretim kabiliyetleri, güçlü tedarikçi ağı, güvenilir altyapısı, işgücü rekabetçiliği ve Avrupa Birliği pazarına gümrüksüz erişimi sayesinde önemli bir potansiyel taşımaktadır. Adana’mız bir değişim ve dönüşümün içerisinde. Bölgede birbirinden önemli yatırımların birçoğu başladı, birçoğu ise planlamaları tamamlandı, yatırıma başlanıyor. Adana’da, toplam 5 yeni organize sanayi bölgesi, 15’e yakın küçük sanayi sitesinin kurulmasıyla Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak en önemli illerin başında yer alacaktır. Türkiye’nin ikinci bir Marmara bölgesi olacaktır. Bu yatırımların tamamlanması ve gerçekleşmesi için Adana Valiliğimiz koordinasyonunda, kentin tüm paydaşları olarak seferber olmuş durumdayız. Yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı ve yeni yapılacak olan konteyner limanını da düşündüğümüzde; bu yatırımların bölgemizin kalkınmasında öncü rol üstleneceğini düşünüyoruz.” 

 

ATO BAŞKANI BAYRAM

 

ATO Başkanı Yücel Bayram, panelin ikinci bölümündeki konuşmasında, Adana ticaretinin, sanayisinin ve tarımının portresini çizerek, “Adana ekonomisi, ülke ekonomisine katkı verebilecek güce sahip bir şehirdir. Özellikle tarım tekstil gibi ürünlerin üretiminde iyi bir yere sahiptir. Özellikle sanayisinin gelişmiş olması ticarette iyi bir konuma sahip olmasında rol oynamaktadır. Hepimizin gurur kaynağı olan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemiz var” dedi.

 

Adana’nın tekstilde, tarımsal alanda narenciye ağırlıklı olmak üzere öncü olduğunu ancak, bunların yetmeyeceğini, tarımsal planlamanın yapılması gerektiğini ifade eden ATO Başkanı Yücel, Adana’nın önündeki fırsatları ise şöyle değerlendirdi:

“Adana, fırsata çevirebileceği konuları var elbette, mesela gastronomi bu alanda en önemli fırsatlardan biridir. Hem turizm ayağımızı hem de şehrimizin markalaşması açısından iyi bir fırsattır. Lezzet Festivali ve diğer etkinliklerimiz gastronomi şehri olmamış için ön ayak olacak etkinliklerdir. Bunu uluslararası hale getirdiğimiz de başarı arkasından gelecektir.

 

Depremle gelen yenilenme fırsatı konusuna değinecek olursak bu Adana'nın değil tüm ülkenin sorunudur. 6 Şubat'ta çok canımız yandı. Büyük bedeller ödedik. Çok zaman kaybetmeden devletimizin de bu konudaki çalışmalarına destek olmalıyız. Çünkü candan daha değerli bir şey yok.” Bayram, Adana’nın ticaretinin ve ihracatının artırılması konularındaki görüşlerini de paylaştı.

 

ATB BAŞKANI ŞAHİN BİLGİÇ

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Cumhuriyetimiz ’in kurulduğu günden bugüne kadar Adana’nın, Türkiye’nin en önemli tarım merkezi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

“Çukurova gibi bereketli topraklara sahip önemli bir bölgede yer almaktadır. Tarımı ve tarıma dayalı sanayisi derin bir kültüre sahiptir. Bu özelliğini kuşaktan kuşağa taşıyarak diğer illere öncü olmuştur. Cumhuriyetimizden on yıl önce kurulan Adana Ticaret Borsası dün olduğu gibi bugünde Adana üreticisine, sanayicisine, ticaret erbabına en iyi hizmeti sunmuştur. Bugün Avrupa’daki borsalarının dahi sahip olamadığı bir vizyonu vardır. Modern ve teknolojik borsacılığın çağa uygun gereğini yaparak örnek olmuştur. Adana iline ve ülke ekonomisine katma değer yaratmıştır. Üyelerine, üreticilere en iyi hizmeti vermek noktasında tüm çaba ve gayreti göstermeye devam etmektedir.”

 

AOSB BAŞKANI BEKİR SÜTCÜ

 

AOSB Başkanı Bekir Sütcü, bu yıl Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin 50 yılını, Cumhuriyetimizin ise gurur dolu 100. yılını birlikte kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Coğrafi olarak Doğu Akdeniz’in merkezinde yer alan ve 150 yıllık sanayi kültürü bulunan Adana, mevcut fırsatlarını ve ileride doğabilecek potansiyel fırsatları değerlendirdiğinde büyük bir sıçrama yapacağına inanıyorum” dedi.

 

Adana’nın geçmişten günümüze cazibe merkezi olma özelliğini koruduğunun altını çizen Başkan Sütcü, “Adana bugün geldiği noktada Marmara’dan sonra Türkiye’nin en etkin üretim üssü olması beklenen Doğu Akdeniz’in merkezinde yer alıyor. Ancak, Adana, ekonomide bugünkünden çok daha fazlasını yapabilecek kapasiteye sahip” görüşünü dile getirdi.

 

 Üretim yapısında katma değeri ve ihracatı artıran, dolayısıyla gelişme verilerini Türkiye ortalamasının üzerine çıkaran kentler geleceğin lider kentleri olacağını vurgulayan AOSB Başkanı Sütcü, bu liderliğin Adana’ya yakışacağını ifade etti.

 

 AOSB Başkanı Sütcü, Adana’nın önündeki fırsatlara da dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’nın Yumurtalık ilçesinde yapılacağını açıklaması, Ceyhan Endüstri Bölgesi, Ceyhan OSB, Kimya OSB ve bunların ağabeyi konumunda olacak Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizdeki gelişimle Adana’mız yatırım cazibesini her zaman koruyacaktır.

 

Bu cazibeyi etkileyen bir başka faktör ise Türkiye’de başka alternatiflerin yoğun olmamasıdır. Çünkü Gebze-Kocaeli hattında, İzmir hattında ekonominin yoğunlaşması ve yer olmaması nedeniyle, alternatifsiz olarak buranın gelişme ihtimali kaçınılmazdır. Liman ve diğer yatırımlar gerçekleşirse, Çukurova çok hızlı bir şekilde güçlenecektir. Bu bölge 10 yıl sonra dünyada çok daha fazla dikkat çekecek bir bölge olacak. Bundan dolayıdır ki bugün yatırım yapanlar kazanacak.

 

Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaştığımız bu dönemde, tarihimize ve kültürümüze olan bağlılığımızı güçlendirerek, daha da büyük sorumluluklar üstlenme vakti geldiğine inanıyoruz.

Türkiye, Cumhuriyetin 100. yılında daha güçlü, daha müreffeh ve daha aydınlık yarınlar için adımlar atmaya devam etmeli.”

 

Panele Adana İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

 

 

//